Ob obeleževanju petega evropskega dne travniških sadovnjakov, vabi Javni zavod Krajinski park Goričko v sodelovanju s Kmetijsko gozdarskim zavodom Murska Sobota, na predavanje o negi in prikaz rezi visokodebelnih sadnih dreves v travniških sadovnjakih.
Znanje bo z udeleženci delil Miran Torič, univ. dipl.inž. agr., svetovalec specialist iz Kmetijsko gozdarskega zavoda v Murski Soboti.
Več informacij o dogodku: Andrej Smodič, T 02 551 88 62 ali E [email protected]
Predavanje bo v Lovskem domu, prikaz rezi bo v travniškem sadovnjaku kmetije Sabotin v bližini.
Z dogodkom se na Goričkem pridružujemo drugim evropskim državam pri ozaveščanjem o pomenu ohranjanja travniških sadovnjakov. Dogodki potekajo vsako leto tretji konec tedna v mesecu aprilu.
Cilj aktivnosti je okrepiti znanje, zavedanje in način kako ohraniti sadno drevje v travniških sadovnjakih. Ti so krajinska prvina, ki daje gorički krajini značaj in so življenjski prostor mnogim rastlinskim in živalskim vrstam, ki bogatijo naš bivalni prostor. V duplih starih sadnih dreves gnezdijo ptice, kot sta smrdokavra/upkaš/upek in veliki skovik, pod krošnjami je pisani travnik, na katerem se hranijo divji opraševalci. Pod gostimi krošnjami dreves v vročih poletnih dneh ljudje preživljajo prijetne trenutke z družinami in prijatelji. Jeseni sadna drevesa oskrbijo družine s sladkimi sadeži za ozimnico, krhlje, sok, kis, sadno vidno in žganje.
Poleg ohranjanja starih dreves je pomembno saditi nova, mlada drevesa starih preskušenih sort in zanje primerno skrbeti z rezjo, zato, da bodo razvila močne krošnje, na katerih bo zorelo sočno in dišeče sadje.
Med naravovarstevnimi ukrepi Javni zavod Krajinski park Goričko namenja posebno skrb ohranjanju visokodebelnih travniških sadovnjakov v rednem delu in v izvedbi projektov kakršen je bil Gorička krajina, v katerem so bili obnovljeni obstoječi in zasajeni novi sadovnjaki. V letošnjem letu je bila podana pobuda za vpis travniških sadovnjakov na seznam nesnovne kulturne dediščine v Sloveniji.
Z dnem 16. aprila 2025 je Sonaravna nega in raba travniških sadovnjakov vpisana v register nesnovne kulturne dediščine Slovenije pod številko EID 2-00129 in dostopna na povezavi tukaj.
Vabljeni na brezplačni dogodek in prijateljsko druženje.