Diši po špagetih z botargo
Misli na morju, noge v lavorju: Diši po ribah
22. november 2022 ob 17.00
www.youtube.com
Tokrat bo zares in na prav poseben in nov način zadišalo po ribah. Botarga, delikatesa iz ribjih iker, imenovana tud mediteranski kaviar ali bogastvo Sredozemlja, ima prav poseben, zelo intenziven vonj in okus. Včasih je bila to jed ribičev, ki so jo vzeli na ribolov, pozneje so jo vse bolj začeli uporabljati za praznike, recimo za Veliko noč, danes je to jed za sladokusce.
Najpogosteje naletimo na botargo iz cipljev, tudi tunino, ki lahko tehta tudi po cel kilogram, mi pa bomo tokrat pripravili špagete z botargo iz brancina, ki je nekoliko nežnejšega in manj intenzivnega vonja in okusa. Izvedeli boste tudi kako botargo pripravite doma in da je botarga iz divjih rib lahko zelo netrajnostno živilo, saj pridelovalci botarge ribe lovijo prav takrat, ko se drstijo in tako vplivajo na populacijo rib. Zanimiva jed in preprost recept, ki si ga ne bo treba niti zapisati.
ŠPAGETI Z BOTARGO BRANCINA
Sestavine za 4 osebe:
100 g mlete botarge brancina
2 stroka česna
sveže mlet poper
kakovostno oljčno olje: mi smo tokrat uporabili oljčno olje MORGAN Cuvee, ki je svež in sadežen, poudarjeno grenak in pikanten ter srednje intenziven. Sadežna aroma spominja na plod oljke, jabolka in sveže trave.
maslo
500 g špagetov
naribana lupina bio limone
Čas priprave: približno 15 minut
Recept:
Špagete skuhamo v vodi, ki je ne solimo. Med tem, ko se špageti kuhajo, posebej v ponvi nežno segrejemo oljčno olje in umešamo žlico masla. Olju dodamo strt ali zelo drobno sesekljan strok česna in ga rahlo prepražimo. V kolikor smo česen samo strli, ga lahko iz olja tudi odstranimo. Počakamo nekaj minut, da med kuhanjem špageti v vodo spustijo škrob, takrat voda nekoliko pomotni in odvzamemo lonček te vode. V ponev z vročim oljem dodamo pol manjše zajemalke škrobne vode in malo pokuhamo. Dodamo še približno polovico naribane botarge, jo pomešamo, da se razpusti in ponev takoj odstavimo. Takoj zatem, ko so špageti na sredini še nekoliko trdi, Italijani temu pravijo „al dente“, jih le na hitro odcedimo in stresemo v ponev z oljem in botargo. Lahko dodamo še košček masla, ter jih kakšno minuto previdno mešamo in med mešanjem dodamo sveže naribano limonino lupinico ter počasi dodajamo preostalo polovico botarge, da se ta lepo razporedi. Če se nam špageti zdijo suhi, dodamo še malo škrobne vode. Ko špagete serviramo, po vrhu potresemo še nekaj botarge in, za lepši izgled, dodamo list sveže bazilike ali peteršilja. Recept je okusen in zelo enostaven, z lahkoto mu bodo kos celo tisti, ki imajo malo kuharskih izkušenj.
Še recept za botargo:
Če pri čiščenju katere koli vrste rib naletite na ikre, jih ne zavrzite. Vrečki z ikrami previdno vzemite iz ribe, pri tem bodite pozorni, da ju ne prerežete ali pretrgate. Na hitro ju sperite pod hladno vodo in osušite s papirnato brisačo. Dno plastične posodice prekrijte z morsko soljo in nanjo položite vrečki z ikrami, tako da se med seboj ne dotikata. Nanju natresite sol, da bosta popolnoma prekriti. Na vrh soli postavite deščico in jo obtežite na primer z drugo posodico ali s kozarcem za vlaganje, polnim vode. Sol po potrebi nekajkrat zamenjajte.
Operacijo MISLI NA MORJU, NOGE V LAVORJU sofinancirata Republika Slovenija in Evropska Unija iz Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo.
Kuhati le lepše s OljčnoOljeMORGAN, OsterRob, RibaAlenka, EMONovum, Kotanyzačimbe, PiranskeSoline.