Površina: 2.431 ha
Leto ustanovitve: 1987
Ustanovitelj:
Občina Mozirje
Uprava:
Občina Solčava
Naravni pomen:
43 naravnih vrednot, park je v celoti ekološko pomembno območje, del območje Natura 2000
Mednarodni pomen:
Prva nagrada v kategoriji zavarovanih območij na mednarodnem natečaju CIPRA – Prihodnost v Alpah 2005 / EDEN 2009 – Solčavska
Občina Solčava
TIC Logarska dolina
Logarska dolina 9
3335 Solčava
+ 386 (0)3 838 90 04
Mnogi priznavajo, da je Logarska dolina, ki se zajeda v osrčje Kamniško-Savinjskih Alp, ena najlepših ledeniških dolin v celotni alpski verigi. Ledenik je preoblikoval 9 km dolgo in do 500 m široko dolino, ki je bila zaradi številnih naravnih in kulturnih znamenitosti leta 1987 razglašena za krajinski park.
Krajinski park poleg doline zajema še venec več kot 2.000 m visokih vrhov (Krofička, Ojstrica, Planjava, Brana, Turska gora, Rinke …), ki objemajo to slikovito alpsko oazo. Dolina je razdeljena na tri dele. Zgornji del (Kot) je poraščen z gozdom, za srednji (Plest) in spodnji del (Log) pa je značilna travnata ravnica z mogočnimi drevesi.
Dolina je tektonskega nastanka, ki so jo dokončno izoblikovali ledeniki. Posledice naravnih procesov so na razmeroma majhnem prostoru številne naravne zanimivosti kot so slapovi (20), vršaji, naravna okna, kraška jama, zijalke, skalni osamelci, melišča in ledeniški balvani. Nad zatrepom doline pod ledeniško amfiteatralno krnico Okrešelj izvira Savinja, najdaljša slovenska reka z izvirom in izlivom na slovenskem ozemlju.
Kot zrcalo ugodnih življenjskih razmer slikovitost naravnega parka dopolnjujejo pestro rastlinstvo, živalstvo in habitatni tipi. Na meliščih in skalnatih pobočjih Logarske doline lahko občudujete številne ogrožene in zavarovane gorske cvetice, kot so lepi čeveljc, Zoisova zvončnica, planika, kranjska lilija, avrikelj, kamniška murka in druge. Iz živalskega sveta pa med drugim naletimo na gamsa, kozoroga, ruševca, divjega petelina, sokola selca, tukaj pa gnezdi tudi planinski orel.
Logarska dolina 9
3335 Solčava