Površina: 46.200 ha
Leto ustanovitve: 2003
Ustanovitelj:
Republika Slovenija
Uprava:
Javni zavod KP Goričko
Naravni pomen:
47 naravnih vrednot, park je v celoti ekološko pomembno območje, območje Natura 2000 (SPA) za 11 vrst ptic, območje Natura 2000 (SCI) za 18 živalskih vrst in 7 habitatnih tipov
Javni zavod Krajinski park Goričko
Grad 191
9264 Grad
+386 (0)2 551 88 60
Goričko je slikovita kulturna krajina razpršenih kmetij v nizkem gričevju. Mozaik travnikov, njiv, sadovnjakov, vinogradov in zaselkov se prepleta z vijugavimi potoki, obroblja pa ga gozd iglavcev in listavcev. Goričko je slovenski del Trideželnega parka z Avstrijo in Madžarsko ter življenjski prostor evropsko ogroženih rastlinskih in živalskih vrst.
Nagrbančeno Goričko leži na prehodu Alp v Panonsko nižino kjer so še vidne sledi vulkanizma pred 17 in nazadnje 1,6 milijona let, ki se kažejo v silhuetah gričev na drugem bregu Kučnice, v Avstriji in okolici gradu, kjer na trdni skali iz vulkanskega pepela stoji največji grad v Sloveniji.
Človek tukaj še živi v sozvočju z naravo ter spoštuje druga bitja – rastline in živali. In prav njihov ugotovljen obstoj na tem območju je Goričko umestil najprej v Trideželni naravni park in ob vstopu v evropsko unijo še v omrežje Nature 2000. V Trideželnem parku Goričko-Raab-Őrség trije narodi skupaj varujejo naravno in kulturno krajino kot nedeljivo celoto na nekaj več kot 105.000 ha. Na Goričkem je med posebej varovana območja vpisanih sedem življenjskih okolij in 38 živalskih vrst, od tega 14 vrst ptic.
Mozaična preproga prepletenih površin se kaže v različnih površinah rabe zemljišč za številne kulturne rastline na njivah, pisanih travnikih, vinogradih ter košatih sadnih drevesih v razkropljenih zaselkih in obcestnih vaseh ter gozdovih na slemenih in osojnih pobočjih. Med njimi vijugajo potoki, zasenčeni z drevjem in grmovjem, ter ceste, ki povezujejo ljudi v različnih vaseh. To seveda privlači pohodnike in kolesarje, ki so tukaj našli svoj raj.
Grad 191
9264 Grad